Kategorie pytańPytanie:

Pytanie: Rozwiązane
lalus2011

USG jako konieczność?

Pyta: lalus2011  |  Dodane: 10 października 2013  |  Ilość odpowiedzi: 5


Tagi: USG

Dziewczyny

mam pytanie odnośnie usg
nie zdążyłam zapytać mojego ginekologa, a nie chce mu zawracać głowy przez telefon. zresztą w tej kwestii mamy inne zdanie.

W pierwszej ciąży miałam robione co wizytę usg, w tym raz 3d i osobna wizyta 4d za które płaciłam extra. było to w 23tygodniu ciąży oraz w 28.

teraz również chodzę prywatnie ale już lekarz niestety inny.
on raczej nie jest za robieniem usg co wizytę. robi usg 3d i 4d ale twierdzi,że to nie jest mus. oczywiście takie badanie trwa z 30min a mój pan doktor, ordynator bardzo zapracowany chłopak:)

ja natomiast jestem innego zdania. mój były lekarz twierdził,że na lepszym sprzęcie widoczne są wady płodu lepiej niż na sprzęcie słabej jakości. co nie zmienia faktu,że dobry ginekolog nawet na byle jakim g*** dojrzy co trzeba.

no więc kiedy warto zrobić takie badania?
słyszałam,że najlepiej iść do 14 potem 28 i 35 tygodnia ciąży. ale ostatnie badanie jest często zbędne. jakie wy macie doświadczenia? ja wiem,że warto iść ,ale czy u was lekarz dobrze zdiagnozował różnego typu nieprawidłowości i jakie były wasze odczucia co do samego badania.


0
obserwuj pytanie  |  drukuj  | 
Dodaj do:

Najlepsza odpowiedź wybrana przez pytającego

0202oliwcia

Odpowiada: 0202oliwcia
Dodana: 12 października 2013


Zmieniam swoją wypowiedz co do Usg duzo osób tak mówi że to niezdrowo ja osobiście miałam robione oooo nawet nie wiem ile razy
badanie USG nie ma złego wpływu na rozwój dziecka. Z tego względu przyszłe mamy nie powinny się martwić, jeżeli lekarz zleci większą ilość badań USG. USG przeprowadzane jest u każdej ciężarnej kobiety przynamniej trzy razy w trakcie ciąży, jednak ich ilość ustalana jest dla każdego przypadku indywidualnie. Najczęściej badania USG przeprowadza się między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejno między 18. a 22. oraz po 30. tygodniu ciąży. Skąd akurat te terminy?

Badanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem nazywane jest inaczej badaniem genetycznym. W tym okresie bada się tzw. przezierność karku i sprawdza wykształcenia kości nosowych. Badania te mają na celu wykluczenie zespołu Downa, innych chorób genetycznych oraz wad serca. Poza tym podczas pierwszego badania określa się również wielkość dziecka, ogląda jego główkę, kończyny i niektóre narządy wewnętrzne. Badanie przeprowadzane pomiędzy 18. a 22. tygodniem odbywa się głównie w celu określenia prawidłowego rozwoju płodu. Bada się jego narządy, główkę, serce. Ponadto to podczas tego badania określa się płeć dziecka. Badanie po 30. tygodniu pozwala na oszacowanie wagi dziecka i objętości płynu owodniowego. Dodatkowo lekarze sprawdzają, czy płód ma zapewnione odpowiednie warunki w macicy i czy nie zaistniała potrzeba przedwczesnego zakończenia ciąży.Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Pozostałe odpowiedzi:

Konto usunięte

Odpowiada: Konto usunięte
Dodana: 11 października 2013


Bzdura ,ze szkodzi,według mnie bardzo dobrze jak ma się często usg,wtedy człowiek jest spokojniejszy,widać nie prawidlowości,wady itd.Ja mialam w drugiej ciązy co miesiac usg,w 22 tyg.zdecydowałam sie na usg 4d cudowna sprawa,tam doktor obmierzył,sprawdzil co trzeba,sprawdził przepływ i.t.d Wiesz co lekarz to inna opinia...jedni sa za drudzy przeciw usg.Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


MamaNaEtacie

Odpowiada: MamaNaEtacie
Dodana: 11 października 2013


terminy które podałaś są bardzo ważne
13-14 tydzień to jedyny moment na zbadania np takich wad jak zespół downa
20-23 tydzień to czas diagnozy serca!
a 28-32 to czas na usg dotyczącego przepływów

Co do tego czy usg jest bezpieczne czy nie, nie ma jednoznacznych badań dotyczących szkodliwości, natomiast ja uważam że wykrycie wad genetycznych czy zdrowotnych przy ewentualnych (jeśli występują) czynnikach ubocznych usg jest ważniejsza i niesie więcej korzyści niż szkody.

Dlatego zrób usg w czasie ciąży przynajmnije w tych 3 terminach.
Ostatnie usg jest ważne, nawet w czasie porodu w niektórych szpitalach robią usg by zobaczyć co się dzieje, czy dziecko jest dobrze ułożone etc.
Na pytanie czy 3d czy 4d, to już Twój wybór. 3d to i tak bardzo dobre usg w porównaniem ze starym sprzętem.Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


0202oliwcia

Odpowiada: 0202oliwcia
Dodana: 11 października 2013


na usg są wyznaczone terminy i nie powinno się robić częściej bo to może szkodzić dziecku. Maksymalna ilość to 4Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
Konto usunięte 11 października 2013 Konto usunięte napisała:

A skad takie informacje,ze maksymalna to 4 usg...bzdura.Moja kuzynka ma co 2 tyg usg,ponieważ ma konflikt serologiczny.Ja miałam co wizyte usg ,a nawet 2 razy w miesiacu sie zdarzyło usg.SYNKA mam zdrowego.


Sonia104

Odpowiada: Sonia104
Dodana: 11 października 2013


jestem zdania ze lekarz wie co robi a tez slyszalam opinie ze usg co wizyte nie jest wskazane ani tym bardziej potrzebne.Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto