Kategorie pytańPytanie:

Pytanie: Rozwiązane
BAH

Jakie są powikłania po różyczce?

Pyta: BAH  |  Dodane: 21 kwietnia 2009  |  Ilość odpowiedzi: 1
0
obserwuj pytanie  |  drukuj  | 
Dodaj do:

Najlepsza odpowiedź wybrana przez użytkowników

 Redakcja Mamo to ja

Odpowiada: Redakcja Mamo to ja
Dodana: 21 kwietnia 2009


Występują rzadko. Zdarza się zapalenie mózgu czy skaza krwotoczna.
Zdecydowanie groźniejsze dla nienarodzonego dziecka jest przebycie różyczki przez kobietę w ciąży. Wirus, krążąc w jej krwi, przedostaje się przez łożysko. Największe zagrożenie jest w pierwszych trzech miesiącach ciąży, po ?20. tygodniu spada niemal do zera. W 75% przypadków przebyta w ciąży różyczka nie ma wpływu na rozwój dziecka.
Jeżeli kobieta w ciąży kontaktowała się z chorym na różyczkę (a nie była szczepiona w 13. roku życia i nie wie, czy chorowała już na tę chorobę), należy jak najszybciej ustalić, czy ma we krwi przeciwciała przeciwko różyczce. W przypadku podejrzenia kontaktu ?z wirusem przyszła mama może dostać zastrzyk gammaglobuliny (dwa razy, z przerwą około 2–3 tygodni). Jednak nie daje to pewności, że dziecko będzie zdrowe.
Może mieć ono wady wrodzone, najczęściej: oczu (np. zaćma wrodzona), mózgu (np. małogłowie), serca (różnego rodzaju wady). Może mieć też uszkodzoną wątrobę. Późnymi skutkami różyczki przebytej w życiu płodowym mogą być zaburzenia mowy, głuchota, ?a także problemy endokrynologiczne (z prawidłowym wydzielaniem hormonów).Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto