Kategorie pytańPytanie:

Pytanie: Rozwiązane
ewcia03bar

Jak można zarazić się ospą?

Pyta: ewcia03bar  |  Dodane: 2 grudnia 2010  |  Ilość odpowiedzi: 3Jak unikać zaraźenia ospą?


0
obserwuj pytanie  |  drukuj  | 
Dodaj do:

Najlepsza odpowiedź wybrana przez użytkowników

kathiee

Odpowiada: kathiee
Dodana: 3 grudnia 2010


Ospa choroba wietrzna - możesz się zarazić przebywając w jednym pokoju z osobą chorą. Ospą zaraża się jeszcze przed wyskoczeniem pierwszej krostki.Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Pozostałe odpowiedzi:

joanka106259

Odpowiada: joanka106259
Dodana: 7 grudnia 2010


Nie przebywać w pomieszczeniu z chorą osobą:) ale takie choroby podobno najlepiej przechodzić jako dziecko bo im człowiek starszy tym są niebezpieczniejszeKomentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Konto usunięte

Odpowiada: Konto usunięte
Dodana: 2 grudnia 2010


Chorobę wywołuje wirus, który przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Ospa jest zakaźna już dzień lub dwa przed pojawieniem się charakterystycznej swędzącej wysypki. Skupienia małych czerwonych grudek przechodzą w ciągu 24 godzin w pęcherze i strupy, ale przez następne 4-5 dni tworzą się nowe grudki. Choroba pozostaje zakaźna do chwili pokrycia strupami ostatnich pęcherzy. Nieczynny wirus utrzymuje się w ustroju, dlatego zakażenie może ujawnić się powtórnie jako półpasiec. Osoby nieodporne przeciwko wirusowi ospy wietrznej mogą po kontakcie z tą chorobą, zapadać na półpasiec.

W przypadku podejrzenia, że dziecko jest zakażone ospą wietrzną, lepiej jest umówić wizytę domową lekarza rodzinnego. Unikniemy w ten sposób obecności dziecka w przychodni, gdzie mogłoby zakazić innych pacjentów. Podstawą rozpoznania jest opis objawów choroby, takich jak gorączka i wysypka.

Wysypka rozpoczyna się na tułowiu i rozchodzi na twarz i owłosioną skórę głowy. Strupki odpadają, pozostawiając przebarwienia i rzadko blizny. Zmiany mogą występować także na śluzówkach (jama ustna, błona śluzowa narządów płciowych, rogówka i spojówka oka). Chorobie może towarzyszyć bardzo wysoka gorączka.

Leczenie ospy wietrznej bez powikłań jest objawowe, skierowane głównie na złagodzenie świądu, obniżenie gorączki (nie stosuje się salicylanów), częstą zmianę ubrania , kąpieli w płynach odkażających (np. nadmanganian potasu). Jeżeli dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych i innych powikłań wskazane jest leczenie antybiotykami. U osób z zaburzeniami odporności stosuje się Acyklowir (lek przeciwwirusowy), który skraca czas trwania choroby i zapobiega powikłaniom.

W przebiegu ospy wietrznej, przy dokuczliwym swędzeniu pomocne są kąpiele uspokajające. Sporządza się je z letniej wody z dodatkiem sody lub 1-2 filiżanek dokładnie zmielonej owsianki albo krochmalu z mąką ziemniaczaną. Należy też zachęcać dziecko do przyjmowania dużych ilości płynów, zwłaszcza w czasie gorączki. Drapanie pęcherzy grozi zakażeniem. Dziecko powinno mieć krótko obcięte paznokcie i często myte ręce mydłem przeciwbakteryjnym. Można też włożyć mu na dłonie miękkie rękawiczki lub skarpetki. Podczas kąpieli nie trzemy skóry, lecz delikatnie myjemy i owijamy dziecko ręcznikiem do wchłonięcia wody. Jeśli pęcherze występują w gardle, dziecko większe powinno płukać je wodą z solą.

Typowa ospa wietrzna trwa około 7 dni. Obowiązuje izolacja chorych na ospę wietrzną do czasu odpadnięcia strupówKomentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
Monisiiaa1991 2 grudnia 2010 Monisiiaa1991 napisała:

kopiuj-wklej...


zgłoś
Konto usunięte 3 grudnia 2010 Konto usunięte napisała:

Tak,tak kopiuj wklej chyba nie będę na tak oczywiste pytanie odpowiadać i rozpisywać się swoimi słowami.A ty mądralko jak jesteś taka mądra to proszę się rozpisać i ująć to pięknymi,wywarzonymi słowami.


zgłoś
Anulka ;* 3 grudnia 2010 Anulka ;* napisała:

Ja też czasami daję kopiuj-wklej ja bym tak fajnie nie ujęła własnymi słowami dlatego też czasami kopiuje.